קישוריות, שיתופיות ובקרת איכות בפיתוחי אמבדד באמצעות פולריון

9.2.2017, טריניטי תוכנה

mחדשנות במוצרי אמבדד מתבטאת, במקרים רבים, בשכלולים ברמת התוכנה. לצד
ההזדמנויות החדשות הגלומות בפיתוחים אלו, העדכון התדיר של התוכנה והאינטגרציה הנדרשת עם המכניקה, מציבים אתגרים חסרי תקדים בפני צוותי הפרויקט. מצד אחד, צוותי התוכנה מנסים ליישם מתודולוגיות אג’יליות, מצד שני, צוותי המכניקה עדיין מחוייבים למתודולוגיות פיתוח מסורתיות ומעבר לכך, תקני בטיחות רבים מגדירים תהליכי עבודה לא-אג’ליים. במאמר זה נסביר איך בכל זאת עובדים בסנכרון, בהתאם לדרישות התקן ובהתאם למתודולוגית אג’ייל

בעשור האחרון, שיטות פיתוח תוכנה אג’יליות הוכיחו את ערכן: זמן היציאה לשוק התקצר,  תהליכי העבודה התייעלו והחדשנות במוצר עלתה. עם זאת, שיטות אלו לא אומצו באותה מהירות על ידי סביבות פיתוח תחת פיקוח הדוק ורגולציות, ומסיבות טובות. ברוב המקרים, הניסיון לשלב מתודולוגיית פיתוח מסורתיות יחד עם פיתוח אג’ילי, מבלי לסכן את איכות המוצר ובטיחותו, התברר כאתגר רציני. אבל גם ארגונים אלה החלו לאמץ מתודולוגיות אג’יליות , או יותר נכון, משולבות, על מנת להביא מוצרים לשוק מהר יותר ולשפר את תהליכי עבודה הקיימים.

כדי לעמוד ביעדים התחרותיים בחדשנות ובזמן יציאה לשוק, צוותי הפרויקט נדרשים לעמוד באתגרים חדשים:

  • שיתופיות מוגברת במטרה להגיב מהר ובזמן לשינויים ולדרישות המשתנות
  • מניעת עיכובים שמקורם בהיעדר מידע בין הצוותים
  • בקרה פרו-אקטיבית של איכות ובטיחות
  • ניהול תהליך חלק ומהיר של וולידציה ואישורי תקנים
  • אינטגרציה בין תהליך ניהול התוכנה ותהליך ניהול המוצר

כיצד פולריון  מסייע לארגונים לעמוד באתגרים אלו בהצלחה?

שיתופיות

דו”ח פורסטר בנושא אימוץ מתודולגיית אג’ייל מציג את היתרונות הבאים: מוצרי Polarion של חברת Siemens PLM  מובנים באופן אידיאלי לסייע לארגונים תחת רגולציה, להצליח בהטמעת תהליכי עבודה אג’יליים, רזים (lean) או היברידים, מאחר שפולריון מותאם בקלות לכל תהליך עבודה.

תבניות העבודה הנפוצות יותר זמינות לשימוש מיידי בעוד שתבניות אחרות ניתנות להגדרה בקלות באמצעות ממשק משתמש מובנה במערכת. לקוחות Polarion מדווחים כי היכולת לרתום מידע רלוונטי מכל סביבת הפיתוח הפכה לגורם מפתח בהצלחת הפרויקט, ויכולת הסנכרון בין הצוותים השונים ברחבי העולם פתר אתגר משמעותי בניהול תהליך הפיתוח. חלפו הימים שבהם ממתינים לתגובות במייל או גרוע מכך, לפגישה, כדי לקבל תשובות ולהתקדם. במקום זאת, מנגישים את המידע בסביבה מקוונת  המתעדכנת בזמן אמת, מאפשרים לנהל תגובות בשרשור, ויוצרים מצב שבו המידע הרלוונטי זמין למי שצריך.

צוותי עבודה ממוקדי מסמכים (מנהלי דרישות, מנהלי בדיקות וכו’) משתמשים באשף היבוא הייחודי: Polarion Round Trip עבור מסמכי Word,Excel ו ReqIF (טכנולוגיה מוגנת בפטנט של (Siemens PLM. המשמעות היא שניתן לעבוד על מסמך מחוץ למערכת ולייבא אותו חזרה תוך שמירה על זרימת העבודה, אישורים נדרשים, קישוריות, תיעוד גרסה וכן הלאה.  בנוסף, המערכת מאפשרת לקדם את העבודה על פריטים שאושרו תוך כדי המשך עבודה על פריטים שאינם מאושרים. יתרה מכך, חברי הצוות נהנים מטכנולוגיית ה LiveDoc (פטנט רשום של  (Siemens PLM, המאפשרת לעבוד על מסמך מקוון באופן דומה לעבודה על Microsoft Word. לקוחות מספרים כי אפילו משתמשים מושבעים של יישומי שולחן עבודה מסורתיים מופתעים מהקלות והנוחות שבעבודה עם מסמך מקוון בפולריון.

סנכרון וניהול זרימת העבודה

מלבד שיתופיות  כגורם קריטי עבור מחזורי פיתוח קצרים, זרימת העבודה – work flow –  היא משתנה הכרחי נוסף: כאשר ישנן קבוצות שונות בתוך הארגון ומחוצה לו שעובדות יחד על אותו פרויקט, ניהול זרימת עבודה מוסדר הוא חיוני לניהול בטיחות המוצר ואיכותו. מנוע זרימת עבודה מתוחכם, בעל יכולת לאכוף חוקים ברמות שונות – מסייע להבטחת התיאום ושיתוף הפעולה בין הצוותים ומונע פספוסים באישורים או שלבים בתהליך.

פולריון מאפשר ללקוחות להגדיר בקלות מהם תהליכי זרימת העבודה ברמות שונות (פריט, מסמך וכו’) תוך אכיפה ובקרה של התהליכים. בנוסף, מעצם היותו מאגר מרכזי, הוא מאפשר לצוותים במיקומים שונים לדון בנושאים שונים מבלי להיעזר במייל, מסרונים, שיחות וכו’. זה לא רק יותר נוח וזמין אלא זו פלטפורמה המפתחת דיון עמיד ואפקטיבי בסביבת פיתוח מבוזרת.

ניהול קישוריות מסודרת, מעבר להוכחת תאימות הנדרשת על ידי תקני איכות ובטיחות, מאפשרת למפתחים לשוב ולעיין בדרישה העומדת בבסיס המשימה שלהם ולפנות בקלות למנהל הדרישה אם יש להם שאלות. בודקים יכולים לבדוק בקלות האם הדרישה יושמה לפני בדיקה. מפתחים שמקבלים דפקטים לתיקון יכולים לעיין בתיאור הבדיקה, הרצת הבדיקה והכשל. על כל הפעילויות וההחלטות מתבצע מעקב אוטומטי, כולל היסטוריה המאפשרת הבנה כיצד התקבלו ההחלטות בכל שלב לאורך הדרך. ניתן להגדיר תהליכי אישור רשמיים עם חתימות אלקטרוניות בהתאם לתהליך העבודה שהוגדר ובעלי התפקידים השונים.

אחד האתגרים הבולטים באימוץ מתודולוגיות אג’יליות טמון בנטייה להטמיע את המתודולוגיה בקרב צוותי פיתוח התוכנה, בעוד צוותים אחרים ממשיכים לעבוד כרגיל וכך נוצרים פקקים ועיכובים. כדי למקסם את היתרונות בהטמעת מתודלוגיה אג’ילית, יש להטמיע תהליכי עבודה מתאימים בכל שרשרת הערך, כולל אוטומציה של תהליכי העבודה בצמתים שבין פיתוח התוכנה וממשקים אחרים. לקוחות פולריון מנהלים באופן אוטומטי את תהליכי העבודה בצמתים השונים ומסנכרנים בין מנהלי הדרישות, צוותי הפיתוח, צוותי הבדיקות, והתחזוקה. נושאים לטיפול בכל שלב בתהליך מזוהים בקלות עד למקור, וניתן להעריך במהירות מה משמעות השינוי הנדרש.

הוכחת תאימות ועקיבות

פתרון-בעיות לאורך רצף הפיתוח יכול להיות משימה מאוד  תובענית, במיוחד כאשר אין קישוריות ברורה וזמינה עבור כל רכיב בודד בתוכנה. למעשה, זו אחת הסיבות המובילות לעיכוב הוצאת המוצר או להוצאת המוצר עם תוכנית (בדרך כלל מאד יקרה)  לתיקונו ברגע שהבעיה תצוף בשטח. קבלת ההחלטה האם המוצר מוכן לשחרור לאורך איי המידע הקיימים בסביבת הפיתוח היא תהליך יקר ותובעני , המהווה כר-נוח לטעויות. ככל שהמוצר מורכב יותר , והמידע חסר ולא מאורגן – הסיכונים בקבלת ההחלטה גדלים.

פולריון מאפשרת לנהל את הסיכונים בתוך המערכת(כולל FMEA, RPN וכו’)  בצמוד לתהליך הפיתוח ותוך כדי ניהול הקישוריות בין הסיכונים לפריטי הפיתוח. משמעות הדבר היא כי לקוחות יכולים להשיג עקיבות בקלות החל מהגדרת הסיכון הכללי, דרך הדרישות הנגזרות מהסיכון ואיפיון המוצר ועד לבדיקות הרלוונטיות. משם, הם יכולים להמשיך לעקוב אחר אותם הסיכונים באמצעות תוצאות בדיקות ישירות לקוד המקור שבאמצעותו ניתן ליישם את רכיבי תוכנה המתקנים. הודות להרחבות כגון Polarion Connector עבור MATLAB Simulink,  – אפשר אפילו להשיג עקיבות כל הדרך לתוך רכיבי המודל. פונקציונאליות זו מאפשרת ללקוחות Polarion להיות פרואקטיביים בהערכת הסיכונים שלהם ובהטעמת נהלי בטיחות פונקציונליים ולהוכיח תאימות רגולטורית הרבה יותר מהר.

בנוסף לניהול יעיל של סיכונים ובעיות, היכולת לנהל עקיבות דו כיוונית ומעקב אחר שינויים הם גם הכרחיים לשם הוכחת עמידה בתקני איכות ובטיחות. בבסיס פולריון ישנה מערכת לניהול גרסאות (המערכת מגיעה עם SVN מובנה אך ניתן לחבר אותה לכל מערכת ניהול גרסאות אחרת). עם המעקב האוטומטי שמובנה במערכת לניהול גרסאות – כל שינוי שנשמר ניתן לאיתור ובקרה. גישה פרואקטיבית זו לניהול תהליך הפיתוח מאפשרת ניהול תקלות בזמן הפיתוח – מהר ובקלות – לפני שהן הופכות לבעיות בשטח. ככל שהבעיה מזוהה מוקדם יותר – היא פשוטה יותר לפיתרון, וכמובן, כמה שיותר לפני וואלידציה סופית ושחרור המוצר ללקוח.

ALM-PLM

כפי שראינו, בסביבה התחרותית במיוחד של היום, זירוז זמן היציאה לשוק עבור מוצרים חדשניים הוא קריטי להצלחה ומתודולוגית אג’ייל תורמת לכך רבות. עם זאת, אחד האתגרים הבולטים הוא יצירת קשר בין ניהול חיי התוכנה לניהול חיי המוצר, מאחר וברוב המקרים הם מנוהלים בתהליכים – ובאמצעות כלים – שונים ונפרדים. במצב זה, בעיות סנכרון ועיכובים הם כמעט בלתי נמנעים.  יש צורך בסנכרון בין אנשים, תהליכים וכלים.

האינטגרציה בין  (Application Lifecycle Management)ALM ו PLM (Product Lifecycle Management) כוללת יתרונות רבים, בין היתר:

  • קל לסנכרן בין תהליכים בדיסציפלינות שונות
  • הגישה הנוחה לדרישות המוצר ודרישות התוכנה משפרת את ההבנה לגבי הגדרות המוצר
  • קישוריות בין דרישות המוצר ודרישות התוכנה מאפשרת ניהול המוצר ככלל במקום ניהול חלקים שונים של המוצר בנפרד ועבודה על איים שונים – ומנותקים- של מידע
  • קל לנהל שינויים והשפעתם
  • קל לנהל את הדוחות הרלוונטים למוצר ולהתכונן לביקורות

לסיכום,

המהפכה בפיתוח תוכנה בעיצומה. הנפחים הולכים וגדלים ואיתם גדלה מורכבות הניהול והבקרה על תהליך הפיתוח של התוכנה והמוצר. הגישה ההוליסטית לניהול תהליך הפיתוח והאינטגרציה עם תהליך ניהול המוצר איננה טרנד חולף אלא מתודולוגיה שצמחה מתוך צורך אמיתי. זה לא אומר, אגב, שעוצרים הכל ומחשבים מסלול מחדש. עם פולריון ניתן להטמיע את השינוי בהדרגה, וכך ניתן לראות שיפור בטווח הקרוב תוך הכשרת החברה לעמידה באתגרים המתהווים.

טריניטי תוכנה ומעבר נציגת Polarion ALM בישראל.

לפרטים צרו איתנו קשר 09-7677882,  info@trinity.co.il